Čeští poslanci z různých politických stran se shodují na potřebě omezit prodej energetických nápojů dětem. Podle Státního zdravotního ústavu má každý desátý dospívající sklon k rizikové konzumaci těchto nápojů, což je alarmující statistika. Vysoce nevhodné složení těchto nápojů, zahrnující vysoké množství cukru a kofeinu, není pro děti vhodné a může způsobit zdravotní komplikace i závislost.

Omezení prodeje a osvěta

Někteří pedagogové již začali poučovat děti o rizicích spojených s konzumací energetických nápojů. Výrobci energetických nápojů však snaží se bránit proti regulaci prodeje, argumentujíce, že by bylo prospěšnější jasně popsat rizika než prodej dětem zcela zakázat.

Zdravotní rizika a návrhy regulace

Podle Jany Hajšlové, vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy, obsahují energetické nápoje až dvakrát více cukru, než by měly děti pozřít za celý den, spolu s kofeinem, což může vést k úzkosti, špatnému spánku a zvýšené tepové frekvenci. Politici uvažují o různých formách regulace, včetně omezení prodeje lidem pod 18, či 15 let věku.

Účinnost regulace vs. osvěta

Debata mezi poslanci a výrobci se zaměřuje na otázku, zda je efektivnější regulace prodeje nebo osvětové kampaně. Zatímco politici vidí regulaci jako nezbytnou pro ochranu zdraví mladistvých, výrobci trvají na tom, že osvěta je účinnější.

Vliv reklamy a influenceřů

Zvažuje se i regulace reklamy, protože některé nápoje jsou populární mezi dětmi hlavně kvůli doporučení od oblíbených influencerů. Tento aspekt nabízí další rozměr problému, který je třeba zvážit při formulaci jakékoli regulace.

Share.

Leave A Reply