Česká republika, kromě svých východních oblastí, se připravuje na vytvoření ledu až do čtvrtka ráno. V Čechách může být led místy tlustší než pět milimetrů, což může vést k katastrofickým situacím. Podobně Německo se připravuje na náročný den kvůli těžkému sněhu a ledu. Několik hlavních letišť preventivně zrušilo stovky letů a školy v určitých oblastech zůstanou zavřeny. Meteorologové varovali, že během 24 hodin může v západních a severních částech Německa spadnout 15 až 35 centimetrů sněhu, zatímco na jihu se očekává nebezpečné vytváření ledu v důsledku mrazivého srážení.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) předpovídá, že od středy odpoledne se sníh ze západu postupně změní na mráz, přičemž západní a severní oblasti se v podvečer změní na mrazové podmínky. Očekávané množství srážek se většinou bude pohybovat mezi 2 a 5 mm, což povede k tvorbě silného ledu ve většině oblastí.

Očekává se, že riziko vzniku ledu bude do čtvrtka rána klesat, kdy se srážky opět změní na sníh. „Během čtvrtka ráno a odpoledne se bude pás sněžení přesunovat přes naše území směrem na jihovýchod a zároveň rychle ochladne. Mokré povrchy a povrchy s táním sněhu začnou zamrzat a postupně vytvářet námrazu nebo mráz,“ uvádí ČHMÚ. Celé období se očekává, že přinese komplikace v dopravě a energetice, s rizikem katastrofických situací.

Rušení v Německu:

Letiště Frankfurt, nejrušnější v Německu, oznámilo, že zvládne méně než polovinu plánovaných letů. Později mluvčí uvedl, že kvůli mrazivé srážce bylo nemožné připravit letadla k odletu, což vedlo k zrušení všech odletů do dalšího oznámení. Podobná rušení se očekávají na letištích v Düsseldorfu a Kölnu/Bonn, ovlivňují lety do a z Prahy.

Deutsche Bahn (DB) zrušila několik dálkových spojení a oznámila, že rychlovlaky ICE budou cestovat sníženou rychlostí, což povede ke značným zpožděním. V Saarlandu policie zaznamenala sto nehod na kluzkých silnicích do středy ráno, ale nebyly hlášeny žádné vážné zranění. Kvůli nehodám byly uzavřeny některé úseky dálnic A6 a A5.

Celkem bylo očekáváno zrušení deseti letů mezi německými letišti a Prahou ve středu. „Měly to být čtyři přílety a čtyři odlety do Frankfurtu a jeden přílet a jeden odlet do Mnichova,“ řekl Michal Procházka z letiště Praha. Odpolední let do Mnichova byl stále naplánován, ale mohl se změnit. „Cestující by měli sledovat webové stránky svého dopravce,“ dodal Procházka.

Share.

Leave A Reply