Ankara/Stockholm/Brusel – Po více než ročním odkladu turecký parlament v úterý večer udělil zelenou Švédsku pro vstup do Severoatlantické aliance. Tento krok přiblížil Švédsko k plnému členství v NATO, načež finální ratifikaci nyní má na starost turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Švédsko, které požadavek na členství podalo spolu s Finskem v květnu 2022 jako reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, se stává 32. členským státem aliance po Finsku, které bylo přijato na začátku dubna loňského roku. „Dnes jsme o krok blíže k plnému členství v NATO,“ prohlásil švédský premiér po hlasování tureckého parlamentu, označujíc rozhodnutí za pozitivní.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rozhodnutí tureckých poslanců přivítal a vyjádřil očekávání, že Maďarsko, jakožto poslední členský stát aliance, který dosud neschválil rozšíření NATO o Švédsko, dokončí svou národní ratifikaci co nejdříve. „Počítám také s tím, že Maďarsko dokončí svou národní ratifikaci co nejdříve,“ uvedl Stoltenberg.

Ratifikace švédské žádosti v Turecku ještě není zcela u konce, neboť přístupový dokument ještě musí podepsat prezident Erdogan, což by mohlo proběhnout v řádu několika dnů. Erdoganův požadavek na vstup Švédska do NATO byl podmíněn zrušením zbrojního embarga ze strany Kanady.

Turecko dlouhodobě blokovalo vstup Švédska do NATO kvůli výhradám vůči švédskému postupu proti organizacím, které Ankara považuje za teroristické, včetně kurdských milicí YPG a Strany kurdských pracujících (PKK). Jako reakci Švédsko zpřísnilo své protiteroristické zákony, což bylo uznáno i v tureckém parlamentu.

Přijetí Švédska do NATO je považováno za krok k posílení evropské bezpečnosti v reakci na rostoucí geopolitické napětí v regionu.

Share.

Leave A Reply