Donald Trump, bývalý prezident Spojených států a kandidát na republikánskou nominaci pro prezidentské volby, učinil během předvolební kampaně ve městě Conway v Jižní Karolíně kontroverzní vyjádření o obranných závazcích USA vůči členským státům NATO. Trump prohlásil, že pokud země NATO nedodrží své finanční závazky vůči obraně a budou napadeny Ruskem, Spojené státy by jim nepřišly na pomoc. Ba co víc, dokonce by Rusko povzbudil k jakýmkoli dalším akcím.

Toto prohlášení vyvolalo ostrou reakci z Bílého domu, který Trumpova slova označil za „odporná a šílená“, s tím, že takovéto postoje ohrožují americkou národní bezpečnost, globální stabilitu a ekonomiku. CNN Trumpova slova označila za „ohromující“ přiznání, které by znamenalo nedodržení základního principu NATO o kolektivní obraně.

Trump svou kritiku NATO a požadavky na zvýšení výdajů členských států na obranu již vyjadřoval během svého prezidentství v letech 2017 až 2021. Vyzval členské státy, aby splnily svůj závazek věnovat nejméně dva procenta svého HDP na obranu, což mnohé země, včetně Česka, dlouhodobě nedosahovaly.

Toto stanovisko vyvolává obavy v Evropě z možnosti Trumpova opětovného zvolení a jeho dopadu na závazky USA vůči NATO, zvláště v kontextu války v Ukrajině a americké vojenské pomoci Kyjevu. Od začátku ruské invaze v únoru 2022 dosáhla americká pomoc Ukrajině zhruba 75 miliard dolarů, přičemž USA jsou jedním z největších přispěvatelů na obranu v rámci NATO i v poměru k jejich HDP.

Toto prohlášení odhaluje hluboké rozdíly v přístupu k mezinárodní bezpečnosti mezi Trumpem a současnou administrativou Joea Bidena, která zdůrazňuje solidaritu s NATO a podporu Ukrajiny ve válce s Ruskem.

Share.

Leave A Reply