Americký exprezident Donald Trump zvítězil v republikánských primárkách ve státě New Hampshire, čímž se přiblížil k nominaci pro listopadové prezidentské volby v USA. Toto vítězství podle agentury AP naznačuje, že se může opakovat souboj s Joe Bidenem z roku 2020. V demokratických primárkách ve stejném státě zvítězil současný prezident Biden.

Trump, který byl považován za favorita, si upevnil své postavení i přes skutečnost, že proti němu stálo původně více než deset kandidátů. Po výsledcích v Iowě se však někteří uchazeči, včetně guvernéra Rona DeSantise, rozhodli odstoupit. Jedinou významnější vyzyvatelkou zůstává Haleyová, která přes prohru slíbila pokračovat v boji a vyzvala Trumpa k debatě. Trumpovo vítězství v New Hampshire ukazuje jeho schopnost sjednotit různé frakce Republikánské strany, i když přibližně polovina republikánských účastníků primárek vyjádřila obavy, že je Trump příliš extrémní na to, aby mohl vyhrát prezidentské volby.

V demokratických primárkách zvítězil Biden, ale vzhledem k vnitrostranickým sporům hlasy z New Hampshire nebudou brány v úvahu na letním nominačním sjezdu demokratů.

Share.

Leave A Reply