Bývalý fotbalový funkcionář Roman Rogoz, zapletený do případu manipulace s tendry na Českých drahách, souhlasil s dvouletým podmíněným trestem za podvod, jak uvedla anonymizovaná zpráva od Okresního soudu pro Prahu 1. Toto dohoda, nyní právně závazná, zahrnuje šest dalších jednotlivců a dvě společnosti, všechny potrestané podmíněnými tresty nebo finančními sankcemi.

Případ, původně odhalený prostřednictvím odposlechu v rámci samostatné vyšetřování korupce ve fotbale, odhalil nekalé praktiky v rámci zakázek Českých drah na náhradní autobusovou dopravu. Rogoz, dříve sportovní ředitel pražského fotbalového klubu Slavoj Vyšehrad, uzavřel dohodu o trestu s žalobcem Janem Schollem z Vrchní státní zastupitelství v Praze. Souhlas soudem učinil dohodu účinnou ke konci listopadu.

Vedle Rogoze byl hlavní postavou v této kauze Albert Oláh, bývalý zaměstnanec Českých drah. Podle Národního centra proti organizovanému zločinu obvinění získali insiderové informace o soutěžním zadávání zakázek v roce 2020, s cílem ovlivnit tendr na náhradní autobusovou dopravu pro spolupracující dodavatele a zajistit si finanční provize.

Policie odhalila tuto manipulaci během využívání odposlechů k odhalení korupce ve českém fotbale. Dva další obvinění jednotlivci také souhlasili s odškodněními. Bývalý úředník Asociace ligového fotbalu Petr Heidenreich zaplatí 350 000 českých korun, a David Bejdák, masér klubu Vyšehrad a údajný zprostředkovatel, souhlasil s osmiměsíčním podmíněným trestem a pokutou ve výši 72 000 českých korun. Tyto dohody jsou rovněž konečné a závazné.

Oláh čelil nejpřísnějšímu trestu – tříletému podmíněnému trestu a pokutě 480 000 českých korun za podvod, s čtyřletým zákazem účasti ve funkcích souvisejících s veřejnými zakázkami. Na rozdíl od ostatních Oláh nedosáhl dohody; Okresní soud pro Prahu 1 vynesl jeho rozsudek.

Jedna z obviněných společností obdržela nejvyšší finanční pokutu ve výši 1,6 milionu českých korun, zatímco další byly pokutovány a dvě další obviněné dostaly podmíněné tresty a finanční sankce.

Ti, kteří nesouhlasili s dohodami, odvolali rozsudek, stejně jako státní zástupce a České dráhy, poškozená strana v případu. Odvolání bude projednávat Městský soud v Praze.

Mezitím probíhá soudní proces ve věci fotbalové korupce, do kterého je zapojen Roman Rogoz a dalších 21 jednotlivců včetně klubu Slavoj Vyšehrad, v Okresním soudu v Plzni. Zatímco v této věci nebyl dosažen verdikt, někteří obvinění již uzavřeli dohody o vině.

Share.

Leave A Reply