Evropská kosmická agentura (ESA) přinesla nové poznatky o Marsu, které ukazují na přítomnost obrovských mas ledu pod povrchem planety. Tato zjištění pochází od sondy Mars Express, která zkoumala geologickou formaci Medusae Fossae. Podle ESA by, pokud by byl tento led v tekutém skupenství, mohl naplnit celé Rudé moře nebo pokrýt Mars vodní vrstvou o hloubce 1,5 až 2,7 metru.

Pod Povrchem Marsu

Nejnovější údaje od ESA ukazují, že hluboko v marsovské půdě by mohly být obrovské masy ledu. Formace Medusae Fossae je možná největším zdrojem prachu na Marsu a zároveň jedním z jejích nejrozlehlejších nánosů usazenin.

Výzkum a Potenciál Pro Budoucí Mise

Při průzkumu oblasti s pomocí radarových snímků pořízených sondou Mars Express vědci zjistili, že usazeniny místy dosahují síly 3,7 kilometru a jsou méně husté, než se čekalo. To naznačuje přítomnost ledu. Možné masivní ledové usazeniny v blízkosti rovníku by mohly vzniknout v rané klimatické epoše a mít význam pro budoucí mise na Mars.

Význam Pro Pochopení Marsovského Klimatu

Tato objevená ledová masa může pomoci lépe pochopit historii Marsu a poskytnout klíčové informace o tom, kde na Marsu kdysi tekla voda a kde ji lze nyní najít. Led pod povrchem Marsu by mohl také představovat zdroj vody pro budoucí lidské mise na tuto planetu.

Share.

Leave A Reply