Pavel Rychetský, bývalý předseda Ústavního soudu, ve svém prohlášení v „Událostech, komentářích“ upozornil na neustálé ambice Ruska ovládnout prostor ve střední a východní Evropě, který mělo pod kontrolou v době studené války. Podle něj, pokud Moskva vyhraje válku proti Ukrajině, může být demokratický svět ohrožen. Toto prohlášení není strašením, ale realitou, a je důležité se na tuto možnost připravit.

Radek Vondráček, předseda sněmovního ústavně-právního výboru, souhlasí s nutností mít připravenou armádu, ale zdůrazňuje, že NATO by se mělo snažit zabránit eskalaci konfliktu. Podle něj je v současnosti nedostatečně investováno do diplomatického řešení situace.

Rychetský poukázal na to, že Rusko napadlo sousední suverénní stát a demokratická společnost by se měla připravit na možné rozšíření jeho ambicí. Upozornil na nebezpečí, které představuje Vladimir Putin a jeho snahy ovládnout část Evropy.

Vondráček vyjádřil obavy ohledně veřejných prohlášení náčelníka generálního štábu české armády Karla Řehky, který hovořil o přípravách na jadernou válku. Vondráček apeluje na střídmější veřejná vyjádření a upozorňuje na potřebu politických prohlášení ministerstva obrany.

Miroslava Němcová, členka senátního ústavně-právního výboru, podpořila Řehkovu informovanost a připravenost armády a zdůraznila, že obavy veřejnosti mohou být utišeny správným informováním a připraveností na všechna možná rizika.

Rychetský zdůraznil nebezpečí, které představuje Rusko pro demokratický svět, a nutnost mluvit o těchto hrozbách. Podle něj je demokratický svět v ohrožení a je nutné se připravit i na nejhorší scénář.

Vondráček zdůrazňuje důležitost členství České republiky v NATO a potřebu investovat do obrany rozumně. Zároveň upozorňuje na nutnost diplomatického řešení konfliktu.

Share.

Leave A Reply