Centrum Berlína bylo svědkem masivního protestu nákladních dopravců a farmářů, který vyvrcholil u Braniborské brány. Více než stovka kamionů blokovala centrum města na protest proti zvyšování mýta, zatímco farmáři vyjádřili nespokojenost se škrty dotací na diesel. Tento protest se shodoval s konáním potravinářského veletrhu Grüne Woche, jednoho z největších svého druhu na světě, který farmáři využili jako platformu pro své požadavky.

Policie informovala, že se protestu zúčastnilo přibližně 1500 lidí, 600 kamionů a nákladních vozidel a 150 traktorů. Ulice 17. června, hlavní dopravní tepna spojující západ Berlína s centrem, a okolní ulice byly kvůli demonstraci uzavřeny.

Joachim Rukwied, šéf Svazu německých zemědělců, oznámil, že protesty budou pokračovat i v nadcházejícím týdnu. Farmáři již předtím uspořádali rozsáhlou demonstraci u Braniborské brány, která završila celotýdenní akční týden, kdy blokovali dálniční nájezdy a několik hraničních přechodů s Českem.

Rukwied uvedl, že nové protesty budou menšího rozsahu a že farmáři chtějí využít nadcházející dva týdny k vyjednávání s vládními představiteli. Důvodem je blížící se schvalování rozpočtu pro letošní rok, který zahrnuje škrty v podpoře dieselu pro zemědělství.

Nákladní dopravci protestují proti vyšším cenám mýta, které považují za likvidační. Od prosince loňského roku se zvýšily poplatky za emisní příplatek 200 eur za tunu oxidu uhličitého. Od července se navíc mýto rozšíří i na menší nákladní vozidla.

Podobné protesty probíhají i v Rumunsku, kde dopravci a farmáři blokují přístupy do přístavů a přerušují silniční dopravu. Francouzští zemědělci také plánují celonárodní protesty proti daním a regulacím.

Tento protest u Braniborské brány je známým příkladem rostoucí nespokojenosti v Evropě vůči vládním opatřením, která mají dopad na odvětví dopravy a zemědělství.

Share.

Leave A Reply