Významným eskalováním napětí na hranicích provedlo Pákistán útoky na cíle v Íránu, což vedlo k výbuchům slyšitelným na jihovýchodě země. Agentury AFP a Reuters informovaly o obětech, včetně úmrtí tří žen a čtyř dětí. Íránská státní média informovala, že Teherán provedl vzdušné útoky na Pákistán dříve, což Islamabad silně kritizoval a varoval před vážnými následky.

Exploze byly hlášeny v provincii Sistán a Balúčistán v Íránu, která sousedí s Pákistánem. Pákistán potvrdil útoky, zdůvodňujíc je opatřeními pro národní bezpečnost. Údajně došlo při útocích ke smrti několika teroristů.

Zdroje z pákistánských zpravodajských služeb informovaly agenturu AFP, že útok byl zaměřen proti balúčským povstaleckým skupinám v oblasti. Reuters s odvoláním na pákistánský zpravodajský zdroj uvedl, že pákistánská letadla překročila hranici během útoku.

Írán požaduje okamžité vysvětlení od Pákistánu ohledně útoků, jak uvedl nejmenovaný íránský úředník agentuře Tasnim. Teherán povolal pákistánského chargé d’affaires, jak informovala tisková agentura YJC spojená s íránskou státní televizí. Na odpověď na dřívější vzdušné útoky Íránu odvolal Pákistán svého velvyslance z Teheránu.

Pákistánský premiér Anvar Hakk Kakar zkrátil svou návštěvu Světového ekonomického fóra v Davosu v důsledku útoků na cíle v Íránu.

Hranice mezi Íránem a Pákistánem zažily nedávno zvýšené nepokoje. Dříve v týdnu Írán provedl útoky na dvě základny militantní skupiny Jaish al-Adl uvnitř Pákistánu, což vedlo k obětem, včetně dětí. Skupina Jaish al-Adl, militantní sunnitské uskupení, tvrdí, že hledá širší práva a lepší životní podmínky pro balúčskou menšinu v převážně šiitském Íránu. Teherán dlouhodobě bojuje s povstalci v pohraniční oblasti, ale použití raket a bezpilotních letounů v těchto útocích bylo bezprecedentní.

Írán nedávno provedl také útoky v Sýrii a Iráku, což vedlo k žádosti Iráku o zásah OSN.

Share.

Leave A Reply