Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda čelí kritice za obejití parlamentu a zvýšení platů vládních členů o značné částky. Premiér si přilepší o 4676 eur (přibližně 117 tisíc korun), místopředsedové vlády o 3373 eur (84 tisíc korun) a ministři o 3071 eur (76 tisíc korun) díky zvýšení takzvaných paušálních náhrad. Tento krok obešel stále platný zákon o rozpočtové zodpovědnosti, který zmrazil platy ministrů, když státní dluh přesáhl 60 % HDP. Paušální náhrady, které mají pokrývat výdaje spojené s výkonem funkce, jako jsou cestovné a ubytování, nejsou zahrnuty pod dluhovou brzdu, což vláda využila k jejich několikanásobnému zvýšení.

Fico obhajuje zvýšení platů tvrzením, že je nepřijatelné, aby ministři vydělávali méně než řadoví poslanci a někteří úředníci na ministerstvech, a zdůrazňuje vysoké požadavky na členy vlády, jako jsou výkony, přijímání vážných rozhodnutí s osobní zodpovědností a časté návštěvy regionů, kde si hradí všechny své výdaje.

Tento krok vyvolal negativní reakce ve slovenských médiích, která poukazují na to, že se jedná o příjem, který se nezdaňuje a ve srovnání s okolními státy nemá obdoby. Slovenský tisk označil Fica za „exemplárního vlastizrádce v čele státu“ kvůli tomuto rozhodnutí.

Share.

Leave A Reply