Dva mladí muži, kteří v květnu minulého roku v rakouském vlaku pustili prostřednictvím tlampačů záznam projevu Adolfa Hitlera, budou jako trest muset absolvovat výchovný kurz nazvaný „Dialog místo nenávisti“. Toto rozhodnutí učinilo státní zastupitelství ve Vídni a muži se tak vyhnou soudnímu řízení díky přiznání a ochotě podrobit se kurzu. Kurz, který pořádá organizace Nový začátek (Neustart), se zaměřuje na resocializaci osob, jež se dostaly do konfliktu se zákonem. Program by mohl zahrnovat i návštěvu památníků v bývalých nacistických koncentračních táborech.

Incident se odehrál ve vlaku RailJet na trase z Bregenzu do Vídně, kde se muži neoprávněně dostali k rozhlasovému systému a vysílali Hitlerův projev. K systému se dostali pomocí klíče, který mají obvykle k dispozici jen zaměstnanci rakouských drah. Díky kamerovým záznamům byli muži rychle identifikováni a zadrženi policií.

Generální ředitel rakouských drah Andreas Matthä se po incidentu omluvil předsedovi vídeňské židovské obce Oskaru Deutschovi a zdůraznil, že pro antisemitismus a nenávist není v rakouských drahách místo, ať už ve vlaku nebo kdekoliv jinde. Tento případ odhaluje důležitost výchovných programů a dialogu v boji proti nenávisti a extremismu ve veřejném prostoru.

Share.

Leave A Reply