Od soboty se pro majitele chytrých telefonů otevře nová éra digitální identifikace v České republice. Mobilní aplikace eDoklady, která umožní uložení elektronického občanského průkazu do mobilních zařízení, bude ke stažení jak v obchodě App Store, tak i Google Play. Tato inovace představuje významný krok v digitální transformaci země a nabízí alternativu ke klasickým plastovým občanským průkazům.

Elektronická Občanka jako Praktická Alternativa

Elektronická občanka ve formě mobilní aplikace eDoklady nabízí stejnou platnost jako její plastový ekvivalent. Nicméně, pro některé úřední záležitosti bude zatím stále nutné mít fyzickou občanku, například při návštěvě finančních úřadů, úřadů práce či policie. Povinnost přijímat elektronické doklady těmito úřady nastane od 1. července. Některé obce se však rozhodly přijímat eDoklady již dříve na dobrovolné bázi.

Proces Zřízení Elektronické Občanky

Pro zřízení elektronické občanky je nutné mít platný plastový občanský průkaz. Aplikace po přihlášení stáhne fotografii a podpis uživatele přímo z evidence občanských průkazů. Pro ověření identity uživatele aplikace vyžaduje nějakou formu digitální identity, jako je například bankovní identita. Ověření bude chráněno čtyř až osmimístným PINem, ačkoliv aplikace podporuje i biometrické ověření, jako je otisk prstu nebo rozpoznání obličeje. Při ověřování je třeba mít zapnutý Bluetooth.

Rozšířené Možnosti Ověření a Plány do Budoucna

Aplikace eDoklady umožňuje ověřování identity i třetích stran, což bude užitečné nejen pro úřady, ale i pro soukromé firmy a občany. Tato funkce může být využita například hostinskými pro ověření věku zákazníků. V budoucnu by mohla aplikace sloužit i pro ověření věku u samoobslužných pokladen v supermarketech, což však vyžaduje změnu zákona.

Náklady a Vývoj Aplikace

Vývoj aplikace eDoklady, který trval sedm měsíců, stál přibližně deset milionů korun. Tato investice signalizuje důležitost digitální transformace a modernizace veřejné správy v České republice.

Share.

Leave A Reply