Ceny základních potravin v prodejnách sedmi největších obchodních řetězců v České republice jsou si velmi podobné, často se lišící maximálně o pár haléřů. Tento několikaměsíční průzkum, zaměřující se na osm konkrétních položek, ukázal, že na trhu s potravinami panuje velmi tvrdá konkurence, což může být důvodem pro minimální cenové rozdíly mezi jednotlivými prodejci.

Důkaz tvrdé konkurence

Podobnost cen napříč obchodními řetězci naznačuje, že trh s potravinami v České republice je charakterizován vysokou mírou konkurence. Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, vysvětluje, že na konkurenčním trhu nemůže žádný obchodník výrazně zvednout ceny, aniž by riskoval ztrátu zákazníků, kteří by přešli k levnějším konkurentům.

Změna cenové strategie

Zajímavostí průzkumu je, že navzdory varováním obchodních řetězců o možném zdražení potravin od Nového roku k takovému výraznému nárůstu cen v průběhu sledovaného období nedošlo. Ceny sledovaných potravin v lednu byly dokonce mírně nižší než v předchozích měsících.

Potřeba lepšího informování spotřebitelů

Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance Jana Matesová zdůrazňuje, že zákazníci by měli mít lepší přehled o cenách základních potravin. Navrhuje vytvoření online databáze cen, která by spotřebitelům pomohla lépe se orientovat a mohla by také ovlivnit cenotvorbu obchodníků.

Antimonopolní úřad a cenové praktiky

I přes překvapivě malé cenové rozdíly mezi obchody není podle mluvčího Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Švandy důvodem k obavám z protisoutěžního jednání. Zdůrazňuje, že stejné ceny mohou být výsledkem stejných dodavatelů nebo cenového následování, což není zakázaná praxe.

Závěr

Tento průzkum nabízí zajímavý pohled na dynamiku cenové politiky v oblasti potravinářství v České republice a ukazuje, jak tvrdá konkurence může vést k minimálním cenovým rozdílům mezi velkými hráči na trhu. Zároveň poukazuje na potřebu lepšího informování spotřebitelů, aby mohli činit informovanější rozhodnutí při nákupech.

Share.

Leave A Reply