Násilné gangy na Haiti uvrhly zemi do chaosu a metropoli Port-au-Prince odřízly od zbytku země. Humanitární situace se zhoršuje a obyvatelé čelí únosům, vraždám a nedostatku základních potřeb. O zoufalé situaci na Haiti hovoří expert na tuto problematiku, který se sám před lety stal obětí únosu.

„Gangy v podstatě kontrolují Port-au-Prince,“ říká expert, který si z bezpečnostních důvodů nepřeje být jmenován. „Hlavní silnice do metropole jsou zablokované a zásobování je přerušeno. Lidé se bojí opustit své domovy a žijí v permanentním strachu.“

Situace se v posledních měsících dramaticky zhoršila. Gangy bojují o moc a terorizují civilní obyvatelstvo. Únosy se staly běžnou záležitostí a oběťmi se stávají i cizinci. V únoru byl unesen a poté zavražděn francouzský kněz.

Humanitární situace je katastrofální. Mnoho lidí nemá přístup k pitné vodě, potravinám a lékařské péči. Nemocnice jsou přeplněné a školy jsou zavřené.

Expert se domnívá, že mezinárodní společenství musí zasáhnout. „Haiti potřebuje pomoc,“ zdůrazňuje. „Je nezbytné, aby se do země vyslala mezinárodní mírová síla, která by pomohla obnovit pořádek a bezpečnost.“

Situace na Haiti je alarmující a vyžaduje urgentní řešení. Mezinárodní společenství nesmí tuto zemi v těžké situaci opustit.

Zde je několik dalších informací o situaci na Haiti:

  • V roce 2023 bylo na Haiti nahlášeno více než 1 300 únosů.
  • Gangy kontrolují více než 60 % území metropole Port-au-Prince.
  • Více než 4,4 milionu lidí na Haiti potřebuje humanitární pomoc.
  • OSN varuje, že Haiti čelí „bezprecedentní humanitární krizi“.
Share.

Leave A Reply