V Polsku se odehrává další kapitola sporu o kontrolu nad veřejnoprávními médii. Polský ministr kultury jmenoval sedm nových likvidátorů, aby řídili proces restrukturalizace veřejnoprávních médií, a to navzdory skutečnosti, že polský rejstříkový soud již dříve odmítl zaregistrovat jiné kandidáty na tyto pozice. Tento krok je součástí širšího politického boje, který zahrnuje nejen současnou vládu a opozici, ale také prezidenta a soudní systém.

Situace se dále komplikuje tím, že i když byl na veřejnoprávní média vyhlášen stav likvidace, ministr kultury a národního dědictví Bartlomiej Sienkiewicz uvedl, že nejde o úplnou likvidaci. Cílem je převedení médií do nových struktur, které by měly být méně politizované a měly by zavést nový model financování. Vláda se chystá odvolat proti rozhodnutí soudu, které zpochybňuje legálnost tohoto procesu.

Financování veřejnoprávních médií se stalo sporným bodem již v roce 2017, kdy vláda strany Právo a spravedlnost rozhodla o financování médií z rozpočtu. Tento model byl zachován až do prosince loňského roku, kdy prezident Andrzej Duda vetoval zákon o rozpočtu na rok 2024, který mimo jiné zahrnoval vyčlenění značných finančních prostředků na fungování médií. Toto rozhodnutí bylo odůvodněno změnami ve vedení médií, které provedl ministr kultury z kabinetu Donalda Tuska.

Následkem těchto politických a právních sporů je financování polských veřejnoprávních médií nyní v nejistotě. Prozatímní řešení financování musí nová vláda najít společně s likvidátory, ale proces je ztížen právními komplikacemi a odmítnutím soudu zapsat nově jmenované likvidátory.

Situace je ztížena také kritikou veřejnosti a politiků v důsledku dočasného vypnutí programu TVP Info, který více než týden nevysílal, což mělo za následek významné finanční ztráty pro televizi z důvodu chybějících reklamních příjmů. Likvidátor viní z těchto problémů několik významných postav veřejnoprávních médií, které neuznávají odvolání předchozí dozorčí rady a požaduje po nich zaplacení finanční kompenzace

Share.

Leave A Reply