Studie odhalila, že děti, které denně konzumují energetické nápoje, trpí špatnou pamětí, zvýšenou impulzivitou a vyšší tendencí k experimentování s alkoholem. Vědci tvrdí, že kofein a cukr obsažené v energetických nápojích jsou škodlivé pro vývoj mozku dětí.

Vliv energetických nápojů na mozek dětí:

Energetické nápoje, oblíbené jak u dětí, tak u dospělých, mohou mít nebezpečné účinky na zdraví a chování. Nová studie zjistila, že děti, které denně pijí energetické nápoje, mají nižší skóre paměti a vyšší skóre impulzivity ve srovnání s těmi, kteří je nepijí. Tyto děti jsou také dvakrát pravděpodobnější, že v průběhu roku vyzkouší alkohol.

Jak kofein a cukr ovlivňují mozek dětí:

Kofein, stimulant ovlivňující nervový systém, může způsobit nespavost, úzkost, podrážděnost a závislost. Cukr, rychle vstřebávaný do krevního oběhu, může vést k kolísání nálady a fluktuacím chuti k jídlu. Kombinace těchto látek v energetických nápojích může zvyšovat citlivost na posilující účinky alkoholu.

Další zdravotní rizika:

Energetické nápoje mohou také způsobovat bolesti hlavy, nevolnost, dehydrataci, poruchy srdečního rytmu, vysoký krevní tlak, cukrovku a obezitu. Mohou také ovlivňovat duševní zdraví dětí a mít dopady na sebeúctu, náladu, motivaci a vztahy s vrstevníky.

Návykový charakter energetických nápojů:

Energetické nápoje mohou být návykové a vést k tolerance a abstinenčním příznakům, jako je podrážděnost, únava, deprese a bolesti hlavy. Mohou být nebezpečné, pokud se kombinují s alkoholem, drogami, léky nebo jinými stimulanty, protože mohou zesilovat účinky nebo zakrývat varovné signály.

Genetický příspěvek k návykovému chování:

Některé děti mohou být geneticky predisponovány k návykovému chování a špatné kontrole impulzů i před vyzkoušením energetických nápojů. Identifikace všech faktorů rizika přispívajících k zneužívání látek u dětí je zásadní.

Bezpečné dávkování energetických nápojů:

Pro děti neexistuje bezpečné dávkování energetických nápojů. „Některé děti mohou být citlivější na škodlivé účinky spojené s častým konzumem kofeinu než jiné,“ říká vedoucí výzkumník profesor Woo-Young Ahn ze Seoul National University. Rodičům a učitelům se doporučuje omezit konzumaci energetických nápojů u dětí a nabídnout jim zdravější alternativy, jako je voda, mléko, ovocné šťávy nebo bylinkový čaj.

Share.

Leave A Reply