V dubnu 2024 Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámila znepokojivý případ: muž v Texasu se nakazil ptačí chřipkou H5N1 pravděpodobně od krav. Jedná se o teprve druhý prokázaný případ nákazy člověka v USA a vyvolává otázky ohledně rizika pro lidskou populaci.

Průběh nákazy a riziko pro člověka

Nakažený muž trpí mírnými symptomy, jako je zarudnutí očí způsobené zánětem spojivek. Léčí se antivirotiky a jeho stav se zlepšuje. CDC zdůrazňuje, že riziko nákazy pro běžnou populaci je nízké. Virus H5N1 se zatím lidem nepřizpůsobil natolik, aby se mohl snadno šířit z člověka na člověka.

Zvýšené riziko ale hrozí lidem, kteří jsou v dlouhodobém a úzkém kontaktu s nakaženými ptáky, drůbeží a nově i dobytkem. To zahrnuje farmáře, chovatele, veterináře a pracovníky v masném průmyslu.

Ptačí chřipka ve světě a v USA

Virus H5N1 se poprvé objevil v roce 1996 v Číně a od roku 2020 se šíří nová varianta, která je nebezpečná pro drůbež i savce. V USA se v roce 2022 objevil v Coloradu první případ nákazy člověka. Nyní se virus rozšířil i mezi dobytek na farmách v Texasu, Kansasu, Novém Mexiku a Michiganu. V Idahu se nakazily kozy. Předpokládá se, že se dobytek nakazil od uhynulých divokých ptáků.

Přenos viru mezi kravami a hrozba pro savce

Vědci zkoumají, zda se virus H5N1 mohl mezi kravami přenášet. Některé důkazy naznačují, že k přenosu mohlo dojít, ale zatím to nebylo potvrzeno. Ministerstvo zemědělství USA tvrdí, že „počáteční testy nezjistily změny viru, které by ho učinily přenosnějším na člověka“.

Nicméně, fakt, že se virus H5N1 dokázal přenést z ptáků na dobytek, je znepokojivý. Může to znamenat, že se virus dále adaptuje a stává se hrozbou i pro další savce, včetně člověka.

Prevence a další kroky

Důležitá je prevence:

  • Vyhýbejte se kontaktu s uhynulými ptáky a divokou zvěří.
  • Dodržujte hygienická pravidla při práci se zvířaty.
  • Pokud máte příznaky chřipky, vyhledejte lékařskou pomoc.

CDC a další instituce dále zkoumají virus H5N1 a jeho šíření. Je důležité, abychom o tomto viru věděli co nejvíce, abychom se mohli chránit a včas reagovat na případné hrozby.

Dopad na chov dobytka a drůbeže

Nákaza ptačí chřipkou u krav má vážný dopad na chov dobytka a drůbeže. V USA musely být kvůli nákaze utraceny tisíce kusů dobytka a drůbeže. To vede k ekonomickým ztrátám pro farmáře a k narušení dodavatelského řetězce potravin.

Závěr

Případ nákazy ptačí chřipkou u krav v Texasu je znepokojivý, ale riziko pro běžnou populaci je stále nízké. Je důležité, abychom o tomto viru věděli co nejvíce, abychom se mohli chránit a včas reagovat na případné hrozby. Důležitá je prevence a spolupráce mezi lidmi a institucemi, které se zabývají ochranou zdraví zvířat i lidí.

Share.

Leave A Reply