Praxe mytí syrového masa dlouhodobě vyvolávala kontroverze. Podle studie Food Safety and Inspection Service (FSIS) však vzešlo z expertů na bezpečnost potravin jasné doporučení.

Rizika mytí syrového masa:

Mnoho lidí instinktivně myje syrové maso pod proudem vody nebo ho dokonce namáčí ve slané vodě, octu nebo citronové vodě, věříce, že tím očišťují maso od potenciálních kontaminantů. USDA (Ministerstvo zemědělství Spojených států) však nedoporučuje mytí syrového masa. Bakterie na syrovém mase nebo v jeho šťávách se mohou při mytí šířit a způsobit kontaminaci okolních povrchů a dalších potravin.

Tato praxe mytí masa před vařením je pozůstatkem doby, kdy lidé zpracovávali maso ze svého dobytka. Moderní zpracování masa již takové zacházení nevyžaduje, protože maso je během zpracování čištěno. Navíc vaření (var, smažení, grilování, pečení) zabíjí bakterie a patogeny na mase, čímž předchozí mytí zbytečné.

Bezpečné teploty pro přípravu masa:

Jak zajistit, že je maso uvařeno při dostatečně vysoké teplotě na zničení bakterií? Nejlepší metodou je použití teploměru na potraviny. Všechno maso by mělo být uvařeno minimálně na teplotu 70 °C a nechat odpočívat alespoň 3 minuty před podáváním.

Mleté maso vyžaduje zvláštní opatrnost a mělo by být uvařeno minimálně na teplotu 75 °C. Teploměr by měl být vložen do středu masa.

Použití slané vody k mytí masa:

Zatímco mnoho lidí tvrdí, že použití slané vody k mytí masa je účinné, USDA zdůrazňuje, že tento postup nemá zásadní vliv na bezpečnost potravin. Pokud se však rozhodnete tuto metodu použít, je důležité zabránit křížové kontaminaci během namáčení a odstranění masa z roztoku. Tekutinu je třeba pečlivě zlikvidovat a nikdy ji znovu nepoužívat. Kontejner, dřevo a všechny kontaktní plochy je třeba důkladně vyčistit.

Studie USDA o mytí drůbeže:

Studie USDA sledovala lidi, kteří během vaření v domácnosti myjí nebo oplachují syrové drůbeže. Cílem studie bylo zjistit rozsah kontaminace při takových postupech.

Výsledky ukázaly, že mytí masa a nedlouhé dezinfekce prostoru vedou k vysoké úrovni kontaminace. Toto riziko lze výrazně snížit tím, že syrové maso připravíte jako poslední – nejprve připravte jiné položky, jako je salát – a poté použijete prostor k přípravě syrového masa.

Pokud myjete maso a poté zeleninu, riskujete přímou kontaminaci, což se stalo u 26 % účastníků studie. Bakterie však mohou být také přítomny v mase zakoupeném v obchodě, jak informovala iDNES.cz.

Takže mytí rukou během přípravy jídla je daleko důležitější než samotné mytí masa.

Share.

Leave A Reply