Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) došlo v České republice k výraznému nárůstu počtu případů chřipky a akutních respiračních infekcí. Během posledního týdne stoupl počet nemocných o více než pětinu, dosahující hranice 1750 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což ústav kvalifikuje jako epidemii.

Regionální Rozdíly v Nemocnosti

Nejvyšší nemocnost byla zaznamenána v Jihomoravském, Karlovarském kraji a na Vysočině. V některých regionech se situace hodnotí jako rozvíjející se epidemie. SZÚ upozorňuje, že epidemie chřipky nastává, když nemocnost přesáhne hranici 1600 až 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Věkové Kategorie Nejvíce Postižené Chřipkou

Nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou děti ve věku 0-5 let s průměrem 4908 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Na druhém konci spektra jsou lidé ve věku 65+, kde je nemocnost podstatně nižší.

Pokles Počtu Případů Covid-19

Zároveň došlo k poklesu počtu pozitivně testovaných na covid-19, kdy jejich počet se snížil zhruba o pětinu. V nemocnicích je nyní 78 pozitivně testovaných pacientů, z nichž osm je na jednotkách intenzivní péče.

Závažné Případy Respiračních Infekcí

SZÚ také informoval o výrazném nárůstu počtu závažných případů respiračních infekcí, kde došlo k navýšení o více než 75 procent. V aktuální chřipkové sezoně bylo hlášeno 90 klinicky závažných případů, z nichž osmnáct pacientů infekci podlehlo.

Doporučení pro Obyvatelstvo

V této situaci SZÚ doporučuje zvýšenou opatrnost a dodržování hygienických opatření, zejména v oblastech s nejvyšší nemocností. Důležité je také očkování proti chřipce, které může předcházet vážným komplikacím.

Share.

Leave A Reply