1. prosince 1903 byl den, který navždy změnil svět. Bratři Wilbur a Orville Wright provedli první trvalý let letadla a tím položili základy moderního letectví. Tento epochální okamžik se odehrál u Kitty Hawk v Severní Karolíně a změnil náš způsob pohybu a spojení se světem.

Bratři Wrightové a jejich Leťáky

Wilbur a Orville Wright, bratři známí jako pionýři letectví, strávili mnoho let zkoumáním a stavbou letadel. Jejich první letoun byl nazván „Flyer“ a byl dřevěný, se dvěma vrtulemi poháněnými motorem s výkonem 12 koní. Bylo to jednoduché a odvážné letadlo, které mělo první šanci na trvalý let.

Historický Den na Kitty Hawk

  1. prosince 1903 bratři Wrightové provedli čtyři krátké lety na pláži u Kitty Hawk. První z těchto letů, který provedl Orville, trval pouhých 12 sekund a pokryl vzdálenost 36 metrů. Byl to první trvalý let letadla s motorem v dějinách.

Následně provedli další tři lety, přičemž poslední, který provedl Wilbur, trval 59 sekund a pokryl vzdálenost 260 metrů. Tímto jednoduchým strojem dokázali, že letoun může zůstat ve vzduchu na delší dobu a ovládat svou dráhu.

Změna Všeho

První let bratří Wrightů měl obrovský dopad na svět. Otevřel cestu pro další vývoj letadel a letectví jako takového. Během následujících desetiletí se letadla stala nejen obvyklým způsobem cestování, ale také hráčem v průmyslu, obchodu a vojenství.

Odkaz Bratří Wrightů

Dnes, více než sto let po prvním letu, si stále vážíme odvahy a vynalézavosti bratří Wrightů. Jejich odhodlání a víra ve vlastní schopnosti změnit svět nám připomínají, že i zdánlivě nemožné může být dosažitelné. První trvalý let na Kitty Hawk je důležitým milníkem v dějinách a připomíná nám, jak daleko jsme se od té doby dostali v oblasti letectví.

Share.

Leave A Reply