Výzkumníci z CERN, domova největšího částicového urychlovače na světě, přicházejí s návrhem na jeho nástupce – Future Circular Collider (FCC). Tento nový superkolider, jehož cena je odhadována na 12 miliard liber, by měl být třikrát větší než jeho předchůdce. Jeho úkolem? Proniknout do tajemství chybějících 95% vesmíru, které zahrnují temnou hmotu a temnou energii.

Nový urychlovač má ambiciózní cíl – odhalit nové částice, které by mohly revolucionizovat fyziku a přinést hlubší pochopení fungování vesmíru. Jeho výstavba však vyvolává debaty. Kritici, jako je Dr. Sabine Hossenfelder z Mnichovského centra pro matematickou filozofii, se domnívají, že investice do takto obřího projektu je „neuvážená“ a navrhují, že by se měly hledat ekonomičtější alternativy.

Před více než deseti lety urychlovač LHC učinil průlomový objev – detekci částice Higgsův boson. Avšak jeho další cíl, odhalení temné hmoty a temné energie, zůstává neuskutečněný. Nový FCC by měl být vybavený větší silou a schopnostmi, které by mohly vést k objevu nových, revolučních částic.

Projekt FCC je plánován ve dvou fázích. První, která by měla být spuštěna v polovině 40. let tohoto století, se zaměří na srážky elektronů. Druhá fáze, očekávaná v 70. letech, bude vyžadovat vývoj nových, výkonnějších magnetů. Tyto inovace mají potenciál nejen odhalit nové částice, ale také přispět k hlubšímu porozumění vesmíru.

Share.

Leave A Reply