Rok 2023 byl z hlediska počasí výjimečný, zejména co se týče výskytu krup. Podle zprávy Evropské laboratoře silných bouří byl loňský rok rekordní ve výskytu velkých, velmi velkých a obřích krup v Evropě. Celkem bylo nahlášeno 9627 případů výskytu velkých krup (větších než dva centimetry), 1931 případů velmi velkých krup (větších než pět centimetrů) a 92 případů obřích krup (větších než deset centimetrů).

Největší počet případů výskytu velkých krup byl zaznamenán ve Francii a Itálii, přičemž Itálie byla také zemí s nejvíce případy ničivějších velkých a obřích krup. Největší kroupa v historii měřila dokonce devatenáct centimetrů a byla zaznamenána v Itálii.

Tyto extrémní počasové jevy měly výrazný socioekonomický dopad. Nejen že zranily nejméně 328 lidí (většinou v Itálii), ale také způsobily hospodářské škody v hodnotě přibližně tří miliard dolarů. Tento výskyt velkých krup zapadá do dlouhodobého trendu zvyšování frekvence silných bouří v Evropě, který je spojen se zvyšující se vlhkostí vzduchu v nižších hladinách atmosféry – což je v souladu s projevy změny klimatu.

Share.

Leave A Reply