Washington, D.C. – Podle informací z amerických zpravodajských služeb Spojené státy v únoru 2023 vážně počítaly s možností, že Rusko zaútočí na Ukrajinu jadernými zbraněmi. Tato hrozba vedla k intenzivní diplomatické aktivitě, do které se zapojila i Čína, která se snažila situaci uklidnit.

Zpravodajské služby varovaly, že ruský prezident Vladimir Putin, frustrovaný neúspěchem invaze na Ukrajinu, by mohl sáhnout k použití taktických jaderných zbraní, aby zvrátil vývoj války. Tato hrozba vyvolala v USA i na Západě značné znepokojení.

V reakci na tuto hrozbu se americká administrativa obrátila na Čínu, aby pomohla situaci uklidnit. Čína má s Ruskem úzké vztahy a USA věřily, že by mohla mít vliv na Putinovo rozhodování.

Čínská vláda reagovala na americké požadavky s opatrností. Vyzvala k ukončení války na Ukrajině a k diplomatickému řešení konfliktu. Zároveň však odmítla odsoudit Rusko za jeho agresi.

Zdá se, že čínské diplomatické snahy pomohly do jisté míry uklidnit situaci. Rusko sice stále hrozí použitím jaderných zbraní, ale frekvence a intenzita těchto hrozeb se v posledních týdnech snížila.

Situace na Ukrajině je stále velmi napjatá a hrozba jaderného útoku Ruska stále existuje. Americká administrativa i nadále úzce spolupracuje se svými spojenci na monitorování situace a na přípravě případných reakcí na ruskou agresi.

Share.

Leave A Reply