Statistika portálu SellCell.com ukazuje, že globální průměrná doba výměny smartphonu je 3,6 let, což je výrazný nárůst oproti roku 2013, kdy lidé měnili své telefony každé 2,4 roku. V USA je průměrná délka výměny telefonu kratší, 2,7 roku v roce 2023, což je dáno štědrými dotacemi na nová zařízení od mobilních operátorů. V Evropě a Číně jsou intervaly výměny delší, přičemž v Číně lidé nejčastěji mění telefony mezi prvním a druhým rokem používání.

Důvody prodlužování intervalu výměny

  • Globální pandemie COVID-19 a válka mezi Ruskem a Ukrajinou způsobily narušení dodavatelských řetězců a logistiky, což vedlo k nedostatku ve výrobě a dostupnosti smartphonů.
  • Právo na opravu (Right to Repair) umožnilo spotřebitelům opravit si zařízení sami, čímž prodloužili životnost svých smartphonů.

Důvody pro výměnu

75 % lidí uvádí problémy s výdrží baterie jako hlavní důvod pro upgrade. Dalšími důvody jsou poškození obrazovky a touha držet krok s nejnovějšími technologiemi.

Rozdíly mezi uživateli iPhonů a Androidů

Více uživatelů iPhonů (61 %) si svůj telefon nechává 2 až 3 roky, zatímco u uživatelů Androidů je to 43 %. Rychlejší obměna u Androidů je dána zejména zastaráváním nižších a levnějších modelů. Když uživatelé své staré zařízení odloží, 57 % majitelů iPhonů svůj starý telefon prodá nebo smění, zatímco u Androidů je to jen 43 %.

Share.

Leave A Reply