Evropská unie se zaměřuje na podporu práva na opravu a plánuje zavést štítky se stupněm opravitelnosti vedle stávajících energetických štítků. Tento krok má posílit udržitelnost a prodloužit životnost elektronických výrobků tím, že spotřebitelům umožní snadněji identifikovat zařízení, která jsou jednoduše opravitelná.

Jak to bude vypadat?

V několika zemích, například ve Francii, již podobný systém funguje, a ukazuje se, že štítky opravitelnosti mohou zásadně ovlivnit rozhodování zákazníků při nákupu. Systém hodnocení opravitelnosti bude zahrnovat různé aspekty, od možnosti výměny součástek až po dostupnost náhradních dílů a návodů k opravám.

Změna spotřebitelského chování

V minulosti měly výrobky delší životní cyklus a vyvíjely se pomaleji. S nárůstem výrobních nákladů a snahou o neustálou novinku se zhoršila opravitelnost zařízení. EU si klade za cíl tento trend zvrátit a povzbudit výrobce i spotřebitele k opětovnému využití stávajících výrobků.

Ekodesign a opravitelnost

Ekodesign je iniciativa EU zaměřená na zlepšení účinnosti spotřebičů již ve fázi návrhu. Nyní se rozšiřuje o aspekt opravitelnosti, který má snížit dopad na životní prostředí a podpořit udržitelnou spotřebu.

Budoucí vývoj

Očekává se, že první kategorie výrobků označených novými štítky opravitelnosti budou ohřívače vody a vysavače. Tento krok by mohl vést k větší transparentnosti a podpoře udržitelnější spotřeby.

Share.

Leave A Reply