Ve Francii došlo v loňském roce k prudkému nárůstu počtu protižidovských činů, které dosáhly nového rekordu. Počet těchto incidentů se zvýšil ze 436 v roce 2022 na 1676, což Rada židovských institucí ve Francii přičítá zejména teroristickému útoku palestinského Hamásu na Izrael ze 7. října, po kterém následovala válka v Pásmu Gazy. Yonathan Arfi, předseda Rady židovských institucí ve Francii, uvedl, že ve Francii, domově největší židovské komunity v Evropě, s počtem přibližně 500 tisíc lidí, nikdy předtím nebyl počet antisemitských činů tak vysoký. V 90. letech minulého století bylo těchto činů ročně jen několik desítek, zatímco po roce 2000 se jejich počet obvykle pohyboval v řádu stovek.

Téměř 58 % loňských protižidovských činů bylo zaměřeno proti jednotlivcům, zahrnující fyzické násilí a výhrůžné slova či gesta. Kolem 13 % těchto incidentů se odehrálo na školách, převážně středních. Arfi zdůraznil, že je patrné „omlazování“ pachatelů antisemitských činů, s mladšími generacemi více náchylnými k antisemitským předsudkům než jejich rodiče a prarodiče.

Po útoku Hamásu na Izrael v říjnu výrazně vzrostl počet antisemitských činů, z 40 měsíčně v létě na 563 v říjnu, 504 v listopadu a 175 v prosinci. Arfi varuje, že kvůli těmto činům se někteří lidé mohou bát veřejně projevovat svou židovskou identitu, což by mohlo vést k tomu, že se Židé stanou ve veřejném prostoru „neviditelnými“

Share.

Leave A Reply