Film „Barbie“, který byl největším diváckým hitem roku 2023 a nejvýdělečnějším trhákem režírovaným ženou, se střetl s komplikacemi v rámci nominací na Oscara. Ačkoli film získal osm nominací, hlavní herečka Margot Robbieová a režisérka Greta Gerwigová byly opomenuty. Toto opomenutí vyvolalo diskuse o fungování patriarchátu ve filmovém průmyslu. Ryan Gosling, představitel Ken v tomto filmu, vyjádřil zklamání nad tím, že jeho kolegyně nebyly oceněny za svůj přínos k úspěchu filmu.

Jimmy Kimmel, moderátor letošního oscarového ceremoniálu, poznamenal, že vynechání Robbieové a Gerwigové připomíná zápletku filmu, ve kterém Barbie naráží na realitu méně růžového světa. Politická aktivistka Shannon Wattsová a bývalá první dáma Hillary Clintonová také vyjádřily své zklamání z této situace.

Na druhé straně herečka Whoopi Goldbergová, držitelka Oscara, připomněla, že ne všichni mohou vyhrát a že filmy jsou subjektivní. Greta Gerwigová, která byla v minulosti nominována za režii a scénář, byla tentokrát uznána pouze za svůj scénář ve filmu „Barbie“, který napsala se svým manželem Noahem Baumbachem.

Debata o filmu „Barbie“ a jeho nominacích na Oscara odhaluje širší otázky o roli žen v filmovém průmyslu a způsobu, jakým jsou ženské příběhy a postavy vnímány a oceňovány. Tento případ zdůrazňuje výzvy, se kterými se ženy ve filmu setkávají, a přináší do popředí diskusi o genderové rovnosti a reprezentaci.

Share.

Leave A Reply