Francie, jedna z největších zemí Evropy, je známá nejen pro své nekonečné pláže na francouzské riviéře, krásné dívky a bohatou kulturu s historií, ale také pro řadu fascinujících a méně známých faktů. Zde je deset zajímavostí, které možná nevíte o Francii:

  1. Sexuální výchova ve Francii: Na 96 % středních škol ve Francii je umístěn automat na prezervativy, což svědčí o efektivní sexuální výchově a snižuje počet těhotných teenagerek a pohlavních chorob.
  2. Král, který vládl jen 20 minut: Louis-Antoine, známý jako král Ludvík XIX., vládl Francii pouhých 20 minut před abdikací ve prospěch svého synovce Henriho V.
  3. Král Karel VI. a jeho přesvědčení, že je ze skla: Tento král, vládnoucí na přelomu 14. a 15. století, si nechal ušít speciální oblečení, protože věřil, že je jeho tělo ze skla.
  4. Zákaz vyhazování potravin supermarkety: Francie přijala zákon, podle kterého supermarkety nesmí vyhazovat neprodané potraviny, ale musí je posílat na charitu.
  5. Brambory jako marketingový trik: Antoine-Augustin Parmentier propagoval brambory tak, že si nechal hlídat své pole brambor ozbrojenými muži, aby si ostatní mysleli, že tam skrývá něco vzácného.
  6. Bláznivý francouzský prezident Paul Deschanel: Během svého krátkého působení v úřadu stihl Deschanel vyrobit více skandálů než jeho předchůdci dohromady.
  7. Zachráněná Eiffelova věž: Během druhé světové války německá vojska plánovala umístit nacistickou zástavu na vrchol Eiffelovy věže, ale kvůli nefunkčnímu výtahu a Hitlerově lenivosti se tak nikdy nestalo.
  8. Medaile za rodinu: Ve Francii se udělují medaile rodičům, kteří vychovali čtyři a více dětí a úspěšně je začlenili do společnosti.
  9. Středověké upalování koček: Ve Francii se až do počátku 19. století konal nechutný rituál, při kterém byly kočky upalovány ve víře, že se zbavují zla.
  10. Paříž a značky STOP: V celém francouzském hlavním městě je pouze jedna značka Stop.
Share.

Leave A Reply