Rok 2023 se v České republice zapsal do historie realitního trhu jako rok s nejnižším počtem prodejů bytů a domů od roku 2015. S poklesem prodeje bytů o devět procent a domů o 17 procent v porovnání s předchozím rokem, a dokonce s 19procentním poklesem v prodeji chat a chalup, se trh potýká s výrazným útlumem.

Hlavní příčiny propadu

Tento propad lze přičíst několika klíčovým faktorům. Vysoké úrokové sazby, rostoucí ceny nemovitostí a nejistota způsobená globálními ekonomickými výkyvy vedly mnoho potenciálních kupců k opatrnosti. Důležitou roli hraje i nedostatek nových projektů, což omezuje nabídku a zvyšuje tlak na ceny.

Regionální rozdíly

Zatímco některé regiony si udržely relativní stabilitu, jako Praha, Jihomoravský a Pardubický kraj, jiné čelily drastickým propadům. Praha zaznamenala největší pokles v prodeji domů, a to o 27 procent. Naopak Pardubický kraj vykázal meziroční nárůst prodejů bytů o 23 procent, což naznačuje regionální rozdíly v dynamice trhu.

Výhled do budoucna

Přestože trh prošel v roce 2023 významnými výkyvy, odborníci předpokládají, že se situace může stabilizovat. Růst úrokových sazeb by mohl zpomalit, což by mohlo opět oživit zájem o koupi nemovitostí. Výzvou však zůstává zvýšení dostupnosti a rozšíření nabídky bytů a domů, aby bylo možné uspokojit poptávku na trhu.

Share.

Leave A Reply