V poslední době se stále více Čechů zamýšlí nad svou finanční budoucností, zejména co se týče penzijního spoření. Dvě třetiny obyvatel si pravidelně odkládají peníze na důchod, avšak existuje významná část populace, která si na stáří nespoří vůbec. Průzkum pro investiční platformu Portu odhalil, že třetina lidí na důchodové spoření zanevřela. Důvody? Od mladistvé bezstarostnosti přes jiné finanční priority až po prostý nedostatek finančních prostředků.

Finanční realita

Z průzkumu vyplývá, že téměř pětina respondentů, kteří nešetří na důchod, to odůvodňuje nedostatkem finančních prostředků. Tato skutečnost zdůrazňuje finanční tlak, pod kterým mnoho Čechů žije, a ukazuje, jak obtížné může být pro některé domácnosti odložit si jakoukoliv částku stranou.

Genderová nerovnost

Průzkum také upozornil na rozdíly v penzijním spoření mezi muži a ženami. Zatímco muži si obecně spoří více, téměř 60 % žen si měsíčně odkládá maximálně tisíc korun. Tato nerovnost je dána rozdílem v průměrných příjmech, což ženám zanechává méně prostředků pro budoucí spoření.

Budoucí výzvy

Kombinace nižších příjmů a v průměru nižších státních důchodů pro ženy zdůrazňuje potřebu adresovat genderovou nerovnost na pracovním trhu a v systému sociálního zabezpečení. To by mohlo ženám umožnit lépe se připravit na důchod a zmírnit finanční tlaky v pozdějších letech života.

Share.

Leave A Reply