Česká republika se připravuje na novou éru ve své vojenské historii s podpisem smlouvy na nákup 24 letounů F-35 za 150 miliard korun. Tento krok, který je považován za nejdražší český armádní nákup, stvrdili ministryně obrany Jana Černochová a americký velvyslanec Bijan Sabet.

Nahrazení Stíhaček Gripen

Nové americké bojové letouny nahradí dosavadní švédské stíhačky Gripen, které si Česko pronajímá za 1,7 miliardy korun ročně. První stroje F-35 by měly přiletět do Česka v roce 2031 a kompletní dodávka bude dokončena do roku 2035.

Transformační Projekt pro Armádu

Podpis smlouvy je považován za přelomový moment a transformační projekt pro celou českou armádu. Náčelník generálního štábu Karel Řehka zdůraznil, že letouny F-35 zajistí armádě relevantnost na bojišti i po roce 2040. Významný je také fakt, že větší počet těchto letounů v Evropě a ve světě vede k ekonomičnosti provozu a umožňuje sdílení know-how.

Nejvýznamnější Opatření od Vstupu do NATO

Tento nákup je považován za nejvýznamnější obranné opatření od vstupu Česka do NATO před 25 lety. Podle amerického velvyslance Sabeta nákup posílí Severoatlantickou alianci a bilaterální bezpečnost Česka a USA.

Kritika a Podpora Nákupu

Nákup letounů F-35 vyvolává různé reakce, včetně kritiky ze strany opozičních stran, které poukazují na vysoké náklady. Na druhou stranu, podpora projektu vychází z potřeby modernizace a zajištění obranné schopnosti České republiky v kontextu současné globální bezpečnostní situace.

Share.

Leave A Reply