V čínském městě Siang-jang se odehrál incident, který zní jako scénář moderního thrilleru. Majitelka přepravní firmy, známá pouze pod příjmením Ču, se rozhodla využít technologie GPS k sledování policejních vozů. Jejím cílem bylo umožnit svým řidičům vyhýbat se dopravním kontrolám a potenciálním pokutám tím, že budou informováni o přesné poloze policejních hlídek.

Technologie ve službách firmy

Loni v červnu Ču zakoupila několik GPS jednotek, které nainstalovala na policejní auta bez jejich vědomí. Díky tomu mohla v reálném čase sledovat polohu policejních vozů a informovat o nich své řidiče. Tento krok jí umožnil ušetřit peníze za pokuty a ulehčit práci svým zaměstnancům.

Odhalení a důsledky

Plán však nezůstal skrytý navždy. Koncem ledna policisté během prohlídky a údržby jednoho z vozů objevili „podivnou krabičku“ připevněnou zespodu. Dalším šetřením se ukázalo, že podobné zařízení bylo nainstalováno na šesti z jedenácti vozů daného útvaru. Identifikace pachatelky nebyla složitá díky SIM kartám v zařízeních, a Ču nakonec vše přiznala.

Lehký trest pro technologickou špionážku

Co však vyvolalo veřejnou debatu, byla míra trestu uděleného Ču. Po pouhých osmi dnech ve vazbě a pokutě ve výši 500 jüanů (přibližně 1600 korun) byla propuštěna. Tento trest působí v porovnání s náklady na GPS jednotky a potenciálními ušetřenými pokutami směšně nízko.

Share.

Leave A Reply