Automobilka Lotus čelí výzvě s uvedením svého modelu Emira na americký trh. Vůz, který byl představen v roce 2021 jako nástupce modelů Evora, Elise a Exige, smí v současné době jezdit pouze v 36 z 50 států USA. Problém spočívá v emisních pravidlech, které se v Kalifornii a dalších 13 státech řídí přísnějšími regulacemi Kalifornského úřadu pro vzdušné zdroje (CARB). Tato regulace zatím nedovoluje prodej Emiry v těchto státech.

Lotus se rozhodl nevyužít možnosti dodávat Emiru aspoň do těch států, kde by to bylo možné, kvůli obavám z problémů při registraci ojetých vozů v státech s pravidly CARB. Řídicí software motoru Emiry byl upraven tak, aby vyhovoval předpisům CARB, a testy emisí jsou již hotové. Nyní se čeká pouze na schválení homologace, což může trvat až 90 dní.

Prodejci Lotusu v USA jsou z této situace nešťastní, stejně jako někteří zákazníci. Jiní však situaci chápou, zvláště vzhledem k tomu, že v zimních měsících by se stejně s Emirou nejezdilo kvůli sněhu. Někteří zákazníci již svá auta viděli a seděli v nich, ale stále netrpělivě čekají, až si je budou moci odvézt domů.

Lotus původně plánoval mít homologaci hotovou do konce ledna, ale zatím to nestihl. Ještě některé finální kontroly musí proběhnout, než bude možné pokračovat dále. Jak dlouhá cesta ke schválení ještě zbývá, je v tuto chvíli stále nejisté.

Share.

Leave A Reply